Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej

                                                                                                                                                             Usługi budowlane, remonty mieszkań we Wrocławiu

                                                                                                                                       Glazura, łazienki Wrocław, Kompleksowe wykończenia Wrocław


Idź do treści

ABC...czyli co warto wiedzieć.

ABC

Zanim kupisz płytki - przeczytaj !


Zakup płytek ceramicznych. Wadliwie dobrane płytki mogą spowodować konieczność ich wymiany co często wiąże się z wielokrotnie wyższymi kosztami niż koszt terakoty glazury czy gresu. Przy zakupie należy kierować się następującymi zasadami:
-wybór solidnego dostawcy
-ustalenie niezbędnych parametrów płytek ceramicznych
-ustalenie ilości płytek ceramicznych (patrz-układy płytek).
Dla płaskich jednorodnych powierzchni przyjmuje się naddatki na ubytki:
- 0 do 10m2 -10% , 10 do 50m2 -5% ,pow. 50 m2 -3%
Przy układaniu terakoty i glazury w "karo" należy ilość ubytków podwoić.

Uwaga !
Niektórzy producenci sprzedają płytki ceramiczne "z fugą" tzn. ilość m2 podana na opakowaniu jest ilością m2 położonych z określoną szerokością fugi a rzeczywista ilość płytek ceramicznych ułożonych na styk jest mniejsza o 2-3 % .Celują w takim pakowaniu płytek firmy niemieckie.

Z naszego doświadczenia wynika ,że 90% klientów niedoszacowuje ubytków co w przypadku kupna końcówek serii lub płytek ceramicznych promocyjnych "no name" bez możliwości dokupienia stanowi poważny problem.

-grubość płytek ceramicznych: Najczęstszym błędem przy zakupie płytek podłogowych (terakoty ,gresu ) jest pomijanie grubości płytek ceramicznych.Normy wyraźnie rozgraniczają wytrzymałość płytek ceramicznych na zginanie z uwzględnieniem grubości.
I tak np. dla grupy B1a do 7,5 mm minimalna siła łamiąca wynosi 700 N a dla płytek o grubości
pow 7,5 mm 1300 N.
Grubość płytki ceramicznej bezpośrednio wpływa na wytrzymałość i kupowanie płytek ceramicznych "promocyjnych" na podłogi o grubości poniżej 7,5 mm (zdarzają się nawet płytki 6 mm) jest związane z dużym ryzykiem. Informacja sprzedawcy,że mimo małej grubości płytki ceramiczne na podłogę "spełniają normę" jest ewidentnym nadużyciem bazującym na ograniczonej wiedzy kupującego.
-tolerancja wymiarów: Polska norma jest dosyć w tym względzie liberalna i poprawne ułożenie płytek ceramicznych spełniających normę ze skrajnych zakresów jest praktycznie niemożliwe ! Wszystkie szanujące się firmy podają na opakowaniu kalibrację płytek. Należy kupować płytki ceramiczne o tej samej kalibracji a w ostateczności różnica nie powinna być większa niż 1 kaliber.
Uwaga !
N
ależy zachować szczególną ostrożność przy doborze płytek ceramicznych matowych i polerowanych. Ponieważ płytki ceramiczne polerowane zawsze są mniejsze od matowych, należy przy układaniu wzorów mieszanych zachować szczególną ostrożność.

-Identyfikacja płytek: Częstym zjawiskiem jest szczególnie w marketach budowlanych sprzedaż płytek "no name" lub pod nic nie mówiącymi nazwami. Najczęściej są to płytki tzw. "ekonomiczne" produkowane specjalnie dla marketów mające obniżone parametry aby tylko "załapać się" na normę. Renomowane firmy nie chcąc psuć swojego wizerunku nie umieszczają informacji o producencie należy wówczas być szczególnie ostrożnym.
Na każdym opakowaniu powinny być następujące dane:
-nazwa producenta
-wymiar nominalny
-kaliber wraz z tabelą kalibracji
-numer koloru/odcień
-oznaczenie fabryczne serii -data produkcji
-Mrozoodporność mierzona wg norm europejskich absolutnie nie przystaje do polskich warunków.Praktycznie nie istnieje "terakota i glazura mrozoodporna" w polskich warunkach dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest użycie płytek gresowych na zewnątrz budynku.
-Antypoślizgowość: Na potrzeby domowe (wewnątrz budynku) nie ma istotnego znaczenia zastosowanie płytek ceramicznych antypoślizgowych.Natomiast warto zastosować płytki strukturalne na tarasach i na schodach wejściowych do budynku. Stosowanie popularnych stopnic na zewnątrz budynku ( gładka płytka z nacięciami lub karbami) jest nieskuteczne i jest częstą przyczyną wypadków. Zupełnie inaczej ma się sprawa z problemem antypoślizgowości w zakładach przemysłowych i obiektach użyteczności publicznej. Praktycznie każdy rodzaj działalności wymaga innego rodzaju płytek. W przypadku problemów z doborem prosimy o kontakt z naszą firmą.
Start | Oferta | ABC | Galeria | Cennik | Kontakt | Mapa witryny | Polityka prywatności

Szukaj

Powrót do treści | Wróć do menu głównego